Menu

Gotuje bo lubie

:)

Pyszne bułeczki

darekoo

1

Muszę to przyznać, moja ulubiona część Święta Dziękczynienia lub jakikolwiek posiłek na ten temat, to chleb. Ręce w dół, chleb. Moje kochające serce Cara nie wyobraża sobie życia bez niego, więc jakakolwiek dieta wolna od chleba nigdy by mi nie za milion lat. Próbowałem tego i nigdy nie udało mi się. ha ha. 

Uwielbiam robić domowy chleb i bułki. Na blogu mam kilka przepisów na rolki, które uwielbiam robić, ale kiedy nie mam zbyt wiele czasu na spędzenie czasu w kuchni lub po prostu zbyt leniwy, zawsze używam ulubionej kopii zapasowej: mrożone Rodos bułki. 

2

Nie, ten post nie jest dostarczany przez rolki z Rodosem. Po prostu uwielbiam ich bułki i wykorzystuję je, kiedy nie mogę lub nie chcę ubrać domowej roboty. Mój ulubiony sposób używania zamrożonych bułek jest w tym przepisie Rosemary Rolls. To jest pyszne, chłopaki. Poważnie TAK dobrze! I naprawdę nie może być łatwiejsze.

Wystarczy wrzucić kilka zamrożonych bułeczek na żeliwne patelnie, pozwolić im wstać, a następnie posmarować roztopionym masłem, świeżym rozmarynem i solą morską. Upiekły się pięknie. Po pierwszym ugryzieniu nie będzie już powrotu. Wiem, że oni również staną się twoimi ulubionymi! ,

3

Składniki
  • 8 zamrożonych, niepakowanych bułeczek (używam marki Rhodes)
  • ¼ cup stopionego masła
  • Świeży rozmaryn, posiekany
  • ½ łyżeczki gruboziarnistej soli morskiej
 
Instrukcje
  1. Rozpyl 10-calowy żeliwny patelnię za pomocą sprayu do gotowania. Umieść mrożone bułeczki na patelni, pozostawiając dużo miejsca na podniesienie. Przykryj i pozwól się podnieść na 3 do 4 godzin lub do pełnego wzniesienia.
  2. Po wyrośnięciu wałki pędzlem roztopionym masłem.
  3. Posyp na wybraną porcję pokrojonego rozmarynu. Posmaruj dodatkowym masłem. Posyp równo z gruboziarnistą solą morską.
  4. Piec zgodnie z kierunkiem pakowania rolek (zwykle 350 stopni Fahrenheita na 15 minut) lub do momentu, aż zwoje będą miały głęboki złoty kolor. Podawaj ciepło i ciesz się!

© Gotuje bo lubie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci